Bu gönderiyi beğenmek ya da bu gönderiye yorum yapmak için üyelik hesabınıza girin.
Etnik Market
 Etnik Market haberi 14.07.2021
Fransa'da ekonomi yılın ikinci çeyreğinde yüzde 1 oranında büyüdü
Fransa Merkez Bankasından yapılan açıklamada, ülke ekonomisinin ikinci çeyrekte özellikle hizmet sektörünün hızla toparlanmasına bağlı olarak beklentilerin üzerinde bir büyüme kaydettiği bildirildi

Açıklanan veriye göre, Fransız ekonomisi ikinci çeyrek dönemde birinciye göre yüzde 1’e yakın büyüdü. Tahminler ekonominin yüzde 0,5 oranında büyüyebileceği yönündeydi.

Fransa’da hükümet Mayıs ayının ortasında kapanmaya son vermiş ve diğer bazı kısıtlamaları da kademeli olarak kaldırmaya başlamıştı.

Merkez Bankasının 8500 firma arasında yaptığı araştırmaya göre, Haziran ve Temmuz aylarında ekonominin kriz öncesi döneme kıyasla yüzde 98 performansla çalıştığı ve Mayıs ayında bu rakamın yüzde 96 düzeyinde olduğu öğrenildi.

Sanayi sektöründe faaliyet gösteren firmaların yüzde 47’sinin Haziran ayında tedarik zincirine ilişkin sorunlar yaşadıkları, bu oranın Mayıs ayında yüzde 44 olduğu ve otomotiv sektöründe tedarik sorunu yaşayan firmalarda ise bu oranın yüzde 80’e ulaştığı belirtildi.

Açılma sonrası yeterli sayıda eleman ve hammadde temininde zorlanan firmaların sayısında da artış kaydedildiği açıklandı.

İmalat sektöründeki firmaların hammadde stoklarının rekor seviyede azalarak, 1980’li yılların başlarındaki seviyelere gerilediği ve girdi fiyatlarındaki artışın da yine rekor seviyelerde olduğu belirtildi.

Yeterli sayıda işçi bulamamaktan şikayet eden firmaların oranı Mayıs ayında yüzde 37 iken, bu rakam Haziran ayında yüzde 44’e yükseldi. Bu oranın hizmet sektöründe yüzde 47’ye, inşaat sektöründe ise yüzde 50’ye ulaştığı bildirildi.
 
Kaynak: Reuters